Prkna na terasu – který materiál použít a proč?
Až se budete zamýšlet nad řešením terasy, máte kromě tradičního dřeva možnost i jiného materiálu. Co je WPC a jaké má přednosti?
Co je WPC
WPC neboli woodplastic je v podstatě kompozitní směsí dřeva a plastu. Zjednodušeně se proto někdy též nazývá dřevoplast.
Po chemické stránce obsahuje WPC zpravidla 60 % dřeva (dřevité moučky) a 40 % polypropylenu či jiného polymeru. Proto se tomuto materiálu říká též umělé dřevo. To velmi věrně vystihuje jeho vlastnosti.
WPC je materiálem, který ponechává všechny výhody přírodního dřeva. V první řadě věrně imituje dřevo svým vzhledem. Navíc je dřevoplast velmi příjemný na dotek. Charakteristická je pro něj i zcela bezproblémová montáž. Pracuje se s ním úplně stejně jako se dřevem, vyžadováno není ani žádné speciální nářadí. Zároveň však WPC přirozeně eliminuje ty vlastnosti dřeva, které absolutně nejsou žádoucí.
Jaké vlastnosti mají dřevěná prkna
Dřevěná terasa působí, podobně jako jiné dřevěné prvky v exteriéru velmi přirozeně. Nejčastěji se pro výrobu prken na terasu používá borovice či smrk. Z domácích dřevin se ještě využívá odolnější modřín, případně exotické dřeviny. Ty jsou trvanlivé, avšak mimořádně drahé.
Dřevěná prkna si můžeme dovolit instalovat i tam, kde je terasa orientovaná k směrem ke slunci. Přírodní materiál má tu výhodu, že se nikdy nadměrně nerozpálí. Současně je dřevo velmi hřejivé, jestliže je naopak chladno.
Zásadní nevýhoda dřevěných teras tkví v jejich náročné údržbě. Doporučuje se především olej. Lak či lazura vhodné nejsou, neboť v čase popraskají. Veškeré nátěry jsou však v čase v exteriéru narušeny působením UV záření, což znamená nutnost jejich obnovy. A to v pravidelném intervalu dokonce 1x až 2x za sezónu.
Jaké jsou výhody WPC
WPC tyto nevýhody eliminuje, neboť nevyžaduje údržbu prakticky žádnou. Natírat, mořit, impregnovat či provádět jiné úpravy není jednoduše nutné. V případě, že je potřeba jej očistit, vystačíte si s vodou. Současně tato prkna charakterizuje velmi dlouhá životnost a barevná stálost. Deklarovaná životnost činí až 25 let.
Během této doby WPC vykazuje značnou odolnost. Nemůže ho ohrozit hniloba, plíseň nebo působení škůdců. Oproti dřevu je i rozměrově stálé. Materiál je nenasákavý a vodědolný.
Vzhledem k tomu, že WPC neklouže, má mnohem širší rozsah využití než pouze jako terasová prkna. Může být použito například též k bazénům, nevadí mu nikterak ani chlórovaná voda.
Materiál současně nevytváří třísky nebo nežádoucí praskliny. Lze tedy po prknech chodit dokonce i naboso. Po stránce bezpečnosti je důležitá taktéž i snížená hořlavost a samozhášecí schopnosti.
WPC tak významnou měrou šetří čas a starosti. Čas na terase můžete tak trávit kýženým odpočinkem, nikoli náročnou péčí o ni.
Jak je to s ekologií a zdravotní nezávadností
Materiál se vyrábí z obnovitelných zdrojů. Při výrobě se současně dbá na ekologii, materiál je recyklovaný. Není tak nutné mít žádnou obavu z toho, že by se jednalo o syntetický produkt zatěžující přírodu. Naopak se díky výrobě WPC daří využít i zbytkový materiál. Navíc nepřispíváte k likvidaci deštných pralesů pořízením terasy z exotických dřevin.
To však neznamená, že by WPC bylo jaksi nekvalitním podřadným produktem. Jde jednoduše o specifický výrobek, který v sobě dokázal spojit ty nejlepší vlastnosti dřeva a plastu.
Materiál je plně zdravotně nezávadný a je přímo určen na to, aby zůstával ve styku s lidskou pokožkou. Zejména je však důležité, aby se jednalo o produkty vyrobené v EU. Vyhněte se pokud možno nekvalitním napodobeninám.
Dodržíte-li základní zásady pro výběr kvalitní produktu, můžete bez obav nechat na terase dokonce děti si hrát nebo na ni s klidem vypustit domácí mazlíčky. Ani rozdováděné děti si tu zaručeně neublíží, neboť povrch je protiskluzový.