Zátěžové koberce – vše co potřebujete vědět
Zařizujete nové prostory nebo rekonstruujete stávající? Základem každého interiéru je kvalitní podlaha. V současné době je na trhu nepřeberné množství podlahových krytin, které mají své výhody i nevýhody. I přes výkyvy módních trendů jsou naprostou stálicí desetiletími prověřené koberce.
Dopřejte si koberec i do namáhaných prostor
Vybíráte podlahu do namáhaných prostor a bojíte se, že koberec nevydrží zátěž? Říkáte si, jak bude koberec vypadat v místech, kde prochází spousta lidí ve venkovní obuvi? Kde se vyskytují kuřáci? Kde se konzumuje jídlo? Divoce si hrají rozjívené děti? Nebo dokonce pobíhají domácí zvířata? Patříte mezi příznivce koberců, ale děsí vás údržba koberce v prostředí vyšší koncentrace lidí a dalších znečisťujících faktorů? Pak právě pro vás jsou určeny koberce zátěžové.
Zátěžový koberec snese téměř vše
Ani zátěžový koberec není samozřejmě nezničitelný. Ale již podle názvu je zřejmé, že je určen právě do takových prostor, kde reálně hrozí zvýšená zátěž. Není vhodný do interiérů, kde hrozí riziko potřísnění chemikáliemi, do laboratoří použijte raději jiné materiály k tomu určené. Ani v nemocnici, kde se často musí podlahy desinfikovat, koberec nepotkáte. Ani zvířecí útulky a zemědělská družstva zpravidla nebývají cílovou skupinou výrobců zátěžových koberců. Svou funkci však zátěžový koberec spolehlivě splní v hotelech, kancelářích, chodbách, společenských místnostech, restauracích, školách, internátech, ale i v domácnostech se zvýšeným provozem.
Zátěžový koberec nabízí výhody
Možná si kladete otázku, proč se do namáhaných prostor trápit s kobercem, když existuje spousta jiných podlahových krytin, které jsou snadnější na údržbu. Jistě máte pravdu. Odolnost je důležitým kritériem při výběru podlahy do namáhaných prostor, neměla by však být kritériem jediným. Koberec nabízí charakteristické vlastnosti, kterými se výrazně odlišuje od jiných krytin a pro které se těší oblibě již dlouhá desetiletí.
Koberec dodává pocit tepla
Dřevěná nebo korková podlaha také působí teple, zde však narazíte na problém s odolností. Tyto materiály jsou i při správné údržbě náchylnější na poškození. V extrémních případech se jistě dají použít i v namáhaných prostorech, ale ideální toto použití zkrátka není. Můžete argumentovat, že i lino a dlažba zahřejí od podlahy, pokud pod ně dáte podlahové vytápění. To je samozřejmě pravda, ale tyto materiály zahřejí až na dotyk. I při volbě teplých odstínů působí zejména dlažba, ale v porovnání s kobercem i lino, poněkud studeně. Při spatření koberce si zkrátka většina lidí představí příjemný dotyk s teplým textilem. I když se návštěvník takovýchto prostor zouvat nehodlá, psychologický efekt má podstatný vliv na to, jak se člověk v prostoru cítí.
Zátěžový koberec dodá interiéru útulnost
Zarytí odpůrci koberců, kteří vyznávají dlažbu i v ložnici a vidí číhat roztoče na každém kousku látky, by možná nesouhlasili. Ale hodně lidí má koberec spojený s příjemnou domácí atmosférou, interiér s textilem a koberci považují za milý a útulný. Tento efekt oceníte zejména v restauracích, hotelích a dalších ubytovacích zařízeních. Pokud se host bude u vás cítit jako doma, rád se k vám vrátí.
Zátěžový koberec přináší měkký krok
Tato vlastnost zátěžových koberců patří mezi jeho největší přednosti. Pro návštěvníky je příjemné procházet se po povrchu s měkčím došlapem, než je třeba dlažba. Měkký krok však ocení i zaměstnanci provozu, pokud jsou nuceni velkou část směny trávit pobíháním a procházením mezi hosty. Třeba číšník v restauraci určitě ocení povrch, který mu nepůsobí tolik otřesy při došlapu a příjemně mu odpruží krok. Koberec tak přináší výhody nejen pocitové, ale i ze zdravotního hlediska.
Zátěžový koberec tlumí hluk
Velkou výhodou zátěžových koberců oproti jiným materiálům je schopnost zmírnit kročejový hluk. Tuto vlastnost ocení zejména zaměstnanci kanceláří. Při potřebě soustředit se na práci není nic příjemného poslouchat klapání bot kolegů po chodbách, zejména ve frekventovaných časech, kdy se trousí na dopolední kávu, na oběd či zpátky. Zvuky, které za běžných okolností vnímáme jen vzdáleně, dokážou v kritickém momentu fatálně vyrušit sled myšlenek. Se zátěžovým kobercem toto téměř nehrozí, protože dokáže efektivně tlumit kroky a omezit nežádoucí zvuky.
Zátěžové koberce existují v mnoha barvách
Současná nabídka zátěžových koberců je natolik velká, že se při jejich výběru nemusíte omezovat téměř ničím. Ve vzorníku naleznete elegantní jednobarevné vzory, ale dají se na trhu objevit i koberce navozující různé styly. Zařizujete romantický interiér? Potřebujete doplnit industriální styl? Nebo snad hledáte podlahu do rustikálního objektu? Žádný problém, pokud byste si náhodou z nepřeberné nabídky nevybrali vhodný dekor, mnozí výrobci jsou otevřeni individuální domluvě.
Zátěžový koberec se snadno udržuje
Uvedli jsme si výhody zátěžových koberců, kam všude je umístit, ale jak bude koberec při takovém zvýšeném provozu vypadat? Ačkoliv to může někoho překvapit, zátěžové koberce jsou nejen odolné, ale i velmi dobře a snadno čistitelné. Při standardní znečištění stačí běžné vysávání. Při výrobě koberců jsou používány technologie, které zajišťují, aby se na koberci špína nedržela, případně nebyla hned vidět a snadno se odstraňovala. Při silnějším znečištění lze použít mokré čištění speciálními prostředky. A pokud byste si se zašpiněním nevěděli rady sami, není nic jednoduššího než zavolat specializovanou úklidovou firmu, která podrobí koberec profesionální údržbě kvalitními přípravky.
Zátěžové koberce snesou různé vychytávky
Zátěžové koberce se dají využít i v interiérech se speciálními požadavky. Pod zátěžový koberec se dá umístit podlahové vytápění. Zátěžový koberec lze dodat i v protiskluzové úpravě, což ocení například domovy pro seniory nebo školská zařízení pro menší děti, kde hrozí zvýšené riziko pádu a následky v podobě úrazů. Takto upravené koberce se hodí i na schody, kde se pohybují lidé ve venkovní obuvi. V době dešťů nebo zimních plískanic dokáže vhodně zvolený a správně položený koberec zabránit uklouznutí a pádu.
Zátěžový koberec lze položit více způsoby
Hlavní dělení při způsobu pokládky je v tom, jestli je koberec celoplošně nalepen, v takovém případě nemusí mít podkladovou vrstvu. Nalepení je však nutné, aby nedocházelo k jeho podkluzování a shrnování. Druhým způsobem je položení koberce s podkladovou vrstvou. Podkladovou vrstvu tvoří nejčastěji guma, ale setkáte se i s latexem nebo s filcem. Koberec s podkladovou vrstvou není nutné na podlahu lepit. O vhodném způsobu právě pro váš interiér je nejlepší poradit se přímo z odborným prodejcem.
Zátěžový koberec volte podle stupně zátěže daného prostoru
Zátěžové koberce se liší stupněm zátěže, pro kterou jsou určeny. Rozdíl spočívá třeba v gramáží, v podkladové vrstvě, v hustotě a délce vlasu. Do kanceláří je potřeba natolik odolný koberec, aby odolal kolečkům kancelářské židle a běžnému provozu. Do předsíně bytu si nejspíš vystačíte s menší zátěží, než vyžaduje vstupní hala frekventované restaurace.
Zátěžové koberce existují přírodní i umělé
Stejně jako klasické koberce i zátěžové koberce existují v provedení z přírodních materiálů, z umělých materiálů, případně smícháním obou typů. Zde jsou při výběru důležité individuální preference, účel a také finance.